SRC belgesi nasıl alınır? e-Devlet ile SRC belgesi alma

SRC belgesi nasıl alınır? e-Devlet ile SRC belgesi alma

SRC belgesi nasıl alınır? sorusu vatandaşlar tarafından en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. e-Devlet üzerinden 5 dakika içerisinde nasıl SRC belgesi alınır? İşte yanıtı…

Karayolu taşıma yönetmeliğine göre ticari araç kullanan sürücülerin mesleki yeterlilik bakımından SRC belgelerine sahip olmaları gerekmektedir. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2018 Ocak ayında uygulamış olduğu sistemle SRC belgelerini çok kolay bir şekilde alabiliyorsunuz.

Öncelikle bu sistemin kullanacak kişilerin ehliyeti 25 Şubat 2003 öncesiyle tam 5 dakika içerisinde SRC belgesine sahip olabiliyor. Peki bu sistem nasıl uygulanır? Bu sistemi uygulayacak kişilerin mutlaka e-Devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. e-Devlet şifresine sahip olan kişi, e-Devlet şifresine sahip olan kişi e-Devlet şifresiyle kamu kurumlarından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığını seçip buradan mesleki yeterlilik belgesi işlemlerinden doğrudan SRC belgesine başvuru butonuna tıklayacak.

Kişi buraya tıkladığında ekran görüntüsü olarak ehliyet bilgileri istenilecek, ehliyet bilgilerini doğru bir şekilde girdikten sonra istemiş olduğunuz SRC belgesi türünü tıklayıp son olarak da başvuru butonuna tıklıyorsunuz. Başvuru butonuna tıkladıktan sonra sistemde kayıtlı cep telefonunuza harç ödemeleri mesajı gelecekir, bu harç ödemesini de yaptıktan sonra yine aynı şekilde e-Devlet şifrenizle SRC belgesi düzenlemeye girerek belgenizi kısa bir sürede oluşturabilirsiniz.

E-DEVLET SRC LİNK

https://www.turkiye.gov.tr/udvh-muafiyetli-src-belgesi-basvuru

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.