SRC 5 BELGESİ

SRC 5 Belgesi

SRC 5 Belgesi tehlikeli madde taşımacılığı yapacak sürücülere verilen belgedir. SRC 5 Belgesi alabilmeniz için SRC 3 Belgesi veya SRC 4 Belgelerinden en az birine sahip olmanız gerekmektedir. Tehlikeli madde taşıyacağınız aracın niteliğine göre de ehliyetinizin bulunmalıdır. Ayrıca herhangi bir suçtan da ceza hükmünüzün bulunmaması gerekmektedir.

Ayrıca SRC 5 Belgesine sahip olabilmek için en az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir. Tehlikeli madde taşımacılığı ile ilgili olan mevzuatında belirttiği eğitimleri alıp, başarılı ile tamamlamanız gerekmektedir. 63 yaşından gün almamış olmanızda diğer şartlar arasında sıralanabilmektedir.

SRC Kanun Hükmü

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

SRC 5 Belgesi için gerekli evraklar;

  • Nüfus Cüzdanı ve Ehliyet Fotokopisi
  • Tahsil durumunu gösteren belge (Diploma)
  • 2 Adet Fotoğraf
  • Adli sicil kaydı (Sabıka)

SRC 5 Belgesi için sınav tarihleri;

SRC5 Belgesi için en erken sınav tarihini vermek çok zor çünkü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınavlar düzenlendiği için Sınav Tarihleri sayfasında bunların detaylarına ulaşabilirsiniz.

SRC 5 Belgesi için sorumlu olunan dersler;

SRC5 Belgesi için sorumlu olunan dersleri hazırladığımız Ders Programı‘ndan ulaşabilirsiniz.

Sınavsız SRC 5 Belgesi nasıl alınır?

Sınavsız SRC5 Belgesi almak için ehliyet tarihinizin 25.02.2003 tarihinden önce olması gerekmektedir.

SRC 5 Belgesi fiyatı nedir?

SRC5 Belgesi fiyatını bizleri arayarak öğrenebilirsiniz.

  • SRC5 Belgesi için hizmet verdiğimiz bölgelerimiz; Yalova, Çınarcık, Armutlu, Esenköy, Taşköprü, Altınova, Karamürsel, Gemlik,Orhangazi, YALOVA il ve ilçelerinden bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Sınavsız SRC 5 Belgesi fiyatı için Türkiye’nin hemen her yerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.